Slovenski škofje so sprejeli dodatne preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja epidemije COVID-19. Nova navodila veljajo od 21. julija 2020 od polnoči do preklica.

Verniki so ob nedeljskih in prazničnih svetih mašah naprošeni, da ob vstopu v cerkev v poseben nabiralnik oziroma škatlo oddajo list s svojo telefonsko številko, brez imena in naslova.

Kot so sporočili s Slovenske škofovske konference, bo župnik oz. duhovnik po vsaki sveti maši listke s telefonskimi številkami zalepil v posebno mapo oz. kuverto, na njej označil dan, datum in uro svete maše ter jo hranil 30 dni. Po tem obdobju bo kuverto z listki uničil. V primeru, da je bila pri sveti maši navzoča oseba okužena s koronavirusom, bo župnik na zahtevo pristojne državne ustanove posredoval telefonske številke udeležencev pri določeni sveti maši.

V primeru delavniških svetih maš oddaja telefonske številke ni obvezna, saj duhovnik običajno pozna vernike.

Sveta maša na prostem z udeležbo do 500 vernikov je dovoljena z upoštevanjem vseh priporočil, sedežnim redom in oddajo telefonskih številk. Če ni mogoče zagotoviti razdalje metra in pol, morajo vsi prisotni nositi maske. Pogostitve in posebni programi druženja po svetih mašah do nadaljnjega niso dovoljeni.