Zadnja nedelja v mesecu septembru je bila v znamenju spomina na blaženega škofa Antona Martina Slomška, hkrati pa je župnik Ludvik Žagar pri sv. maši ob 10.00 blagoslovil obnovitvena dela v prezbiteriju, ki so potekala letos od začetka julija do sredine septembra.

Ob koncu svete maše je župnik dejal, da se moramo najprej zahvaliti Bogu, da se je vse zaključilo lepo, brez kakšnih ovir ali nesreč, saj je vendar bilo delo v glavnem na višini.

Poleg tega je poudaril, da je bil vseskozi voden nadzor s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Ljubljana, tako, da je vse narejeno v skladu z njihovimi smernicami in navodili.

Odkritih je bilo kar nekaj poslikav, za katere se niti ni vedelo, da obstajajo, zdaj pa jih lahko vidimo na vsaki strani ob sv. Frančišku, katerega slika je na stropu.

Glavni in odgovorni za izvedbo projekta je bil akademski restavrator, višji restavrator-konservator g. Aleš Vene iz Štrita pri Bučki s svojimi sodelavci.

Za postavitev odra in izvedbo slikopleskarskega dela je poskrbelo podjetje Edvarda Urbanča z Drnovega.

V prezbiteriju so bila nameščena tudi vsa nova svetila. Delo v zvezi s tem je opravilo podjetje Efekt iz Krškega.

Kot že nekajkrat prej (pri obnovi cerkve sv. Štefana in sv. Lucije), se je tudi letos na prošnjo Župnije odzvala Občina Krško. Za obnovo prezbiterija je namenila 7.850,00 €.

Župnik se je vsem zgoraj omenjenim zahvalil in jim v spomin izročil simbolično darilo.

Denarna pomoč Občine pa nikakor ne more zadostovati za kritje vseh stroškov, ki na koncu znašajo nekaj več kot 36 tisočakov. Zato je pri takem delu potrebna tudi pomoč faranov. Na župnikovo prošnjo se je odzvalo 61 posameznikov ali družin, ki so skupaj zbrali nekaj več kot 9.000 €. Vsem dobrotnikom se je župnik zahvalil in dejal, da bo tudi v prihodnje vesel vsakega eura. Rečeno je bilo še, da je za prihodnje leto v načrtu nadaljevanje čiščenja glavnega oltarja, ki je bil sedaj samo statično ojačan in očiščen zgornji del.

Vsi navzoči so si po končani maši lahko ogledali razstavo fotografij, kjer je prikazano prejšnje in sedanje stanje prezbiterija.

k.r.