Glejte, trije kralji v lepi zlati halji, na kamelah jezdijo … Tako pravi pesem, ki naznanja prihod Svetih treh kraljev v Betlehemski hlevček, kjer se je rodil Jezus. Trije Modri so se prišli pokloniti k novorojenemu Odrešeniku, pot pa jim je kazala zvezda repatica. Še prej jim je kralj Herod naročil, naj najdejo dete, da bi se mu šel tudi on poklonit. Vendar pa je kralj imel hudoben namen; Jezusa se je želel znebiti. Ko so sveti Trije kralji našli Jezusa so mu darovali kadilo, zlato in miro. Tako so se poklonili Jezusu, nazaj pa so se vrnili po drugi poti in se na ta način ognili Kralja Heroda.

Praznih treh Modrih po imenu Gašper, Miha in Boltežar praznujemo vsako leto šestega januarja. In na predvečer praznika je navada, da koledniki hodijo po župniji in od vrat do vrat prepevajo pesmi, voščijo blagoslovljeno novo leto in prosijo za prostovoljne darove, katere potem pošljejo misijonarjem za njihovo neutrudno delo v misijonskih deželah.

Po naši župniji je letos koledovalo kar 9 skupin, katere so obiskale domove po nekaterih ulicah Leskovca in Krškega ter vaseh Mali Podlog, Mrtvice, Vihre, Velika vas, Gržeča vas, Veliki Podlog in Gorenja vas. V nedeljo, na sam praznik, pa so se skupine predstavile še pri svetih mašah.
V posamezni skupini so otroci predstavljali svete Tri kralje, zvezdo repatico in pastirje. Vsi ljudje, kateri so imeli možnost slišati iskrene besede iz ust otrok in mladine, so bili navdušeni, presrečni in tudi kakšna solza sreče se je utrnila.
Najlepše pa je bilo videti otroke, s kakšnim veseljem in navdušenjem so zbirali denar za tiste, ki ga nujno potrebujejo v misijonskih deželah. Ne mraz, ne veter, niti utrujene noge nas niso ustavile, da bi predčasno odnehali.

Nina Menič